חיפוש באתר

������������������ ��������������

������������

������������

תוכנית עמיתים

תוכנית "עמיתים" נוצרה מתוך מחויבות לשילובם של נפגעי הנפש במסגרות נורמטיביות בקהילה. התוכנית הנה תוצר של שיתוף פעולה בין משרד הבריאות והחברה למתנ"סים היא החלה לפעול באוקטובר 2001, בחמישה מתנ"סים ברחבי הארץ וכיום פועלת ב-45 מתנ"סים. במסגרת התוכנית, נפגעי נפש משולבים בחוגים הרגילים הפתוחים לכל חברי הקהילה ובפעילויות שונות במתנ"ס. תפיסת שילוב זו היא חדשנית וחלוצית בתחום השיקום החברתי של נפגעי הנפש ותואמת לידע שהצטבר בשלושים השנים האחרונות במושג ה"החלמה".

התוכנית, מציעה לאדם המתמודד עם קשיים נפשיים, הזדמנות לממש את מטרותיו ושאיפותיו דרך בחירה בפעילויות פנאי המעורבות בהן הנאה, משחק והעשרה. תוכנית עמיתים מציעה מערך שלם של תמיכה המאפשרות לאדם נפגע הנפש להתנסות בפעילויות אלו ובעקבות כך ליצור חוויה חיובית של מימוש והצלחה המסייעות לבניית עצמי חיובי בעל תחושת יכולת ומסוגלות.

 

התוכנית מציעה:
ליווי אישי על ידי איש מקצוע.
מלגה כספית חודשית להשתתפות בחוג, על פי בחירת המשתתף.
מתנדבים: קשר עם מתנדב להעמקת תהליך ההשתלבות וכן אפשרות להתנדב בקהילה, או ללוות משתתף אחר בתהליך השתלבותו.
פעילות קבוצתית הממוקדת בשיפור המיומנויות החברתיות הנדרשות להשתלבות בקהילה.
פעילות בקבוצות משולבות, שבהן לוקחים חלק הן משתתפי 'עמיתים' והן משתתפים מהקהילה הרחבה. זאת, במטרה ליצור מפגש בין-אישי מתמשך, המאפשר דיאלוג, יצירה וחוויה משותפים ובנוסף גם שינוי עמדות וצמצום סטיגמה.
הסברה: סדנאות, הרצאות ופעילויות הסברה בנושא בריאות הנפש, למשל: סטיגמה, השתלבות בקהילה ובריאות הנפש. פעילויות ההסברה מיועדות לקבוצות, לארגונים ולקהלים שונים.


אוכלוסיית היעד
התוכנית מיועדת לאנשים מעל גיל 18 עד גיל 65 המתגוררים בקהילה וסובלים ממחלה או מהפרעה נפשית. כיום יכולים להצטרף ל'עמיתים' אנשים שאושר להם סל שיקום של משרד הבריאות, כלומר אנשים שעברו ועדת סל שיקום,  ומי שאושר להם בטופס ועדת סל שיקום 'אישור לתוכנית עמיתים'.
כאמור, אחד החידושים בתוכנית היא הפעילות במרחב נורמטיבי, במתנ"ס הרואה עצמו כמחויב לתת שירות לכלל האוכלוסייה על כל גווניה.

 

צרו קשר:
מתנסנט חוגים הצהרת נגישות